Kad būtų mažiau streso ir įtampos


Psichologė A. Kurienė teigia, kad prisitaikyti prie naujo gyvenimo ritmo, kai tėvams teks tuo pačiu metu ir dirbti namuose, ir būti su vaikais, bus kur kas lengviau, jeigu šeima iš anksto susitars, kaip atrodys jų diena. Taip pat svarbu nuspręsti, kokių naujų taisyklių bus laikomasi. Tai padės sumažinti stresą ir įtampą tarp namiškių.

Nenumokite ranka į vaikų ir savo pačių nerimą – kalbėkitės
Pirmiausia pasikalbėkime su vaikais apie tai, kas vyksta. Paprastais žodžiais paaiškinkime, kas yra virusas, kodėl būtinas karantinas ir kodėl svarbu laikytis prevencinių priemonių: kruopščiai plauti rankas, dezinfekuoti paviršius ir pan.

„Būtinai pasikalbėkime apie tai, kad reikėtų išlikti ramiems, neprarasti optimizmo, ir kad labai svarbūs – geri tarpusavio santykiai. Vis priminkite vaikams, kad jeigu pikta, baisu ar neaišku, kas ir kodėl vyksta, jie pasakytų apie tai, klaustų visko, ką nori sužinoti. Nenumokime ranka į vaikų ir savo pačių nerimą – kalbėkimės.

Susidėliokime karantino dienotvarkę
Pasikeitusi kasdienybė kels mažiau streso, jeigu susidėliosime karantino dienotvarkę. Sutarkime, kada kelsimės ir pusryčiausime, kada dirbsime ir kas tada prižiūrės vaikus. Vietoj pižamų būtinai apsirenkime kitus drabužius. Bet kurio amžiaus vaikams būtina veikla, žaidimai. Kartu pietaukime ir vakarieniaukime, taip pat skirkime laiko tvarkymuisi, bendrai šeimos veiklai. Tačiau nepamirškime ir asmeninio laiko, poilsio. Būtinai išlaikykime įprastą, stabilų miego laiką.

Įtampos ir nerimo bus mažiau, jeigu nuolat neskaitysime, nežiūrėsime ir neklausysime informacijos apie situaciją Lietuvoje bei pasaulyje dėl viruso plitimo ar jo sukeltų padarinių. Svarbu, kad kuo mažiau tokios informacijos girdėtų ir vaikai. Pasirinkime laiką dienos metu, kada pasidomėsite žiniomis ir jei manysime, kad ką nors iš to reikia žinoti vaikams, papasakokime savais žodžiais.

Pasistenkime, kiek įmanoma išlaikyti socialinius kontaktus. Reguliariai bendraukime telefonu ar kitomis ryšio priemonėmis su giminėmis ir artimaisiais, sudarykime sąlygas vaikams susisiekti su jų draugais, seneliais, kitais giminaičiais. Išlaikykime kuo daugiau įprastų kasdienių dalykų, kurie yra šeimoje įprasti. Tai visiems padeda jaustis saugiau.  Kai sunku nusiraminti ar kyla klausimų, kaip pasikalbėti su vaikais apie šiandieninę situaciją, kaip brėžti ribas, susitarti dėl naujų taisyklių ir kitų klausimų apie vaikų auklėjimą bei savijautą, paskambinkite į „Tėvų liniją“ numeriu 8 800 900 12. Darbo dienomis 11–13 val. ir 17–21 val. nemokamai bei anonimiškai konsultuoja Paramos vaikams centro psichologai.